0 ks
Košík Vyhľadať
Všeobecné

Dojčenie a tvar prsníka

Dojčenie a...

...ach tie prsia

Isto to mnohé z vás poznajú – práve ste porodili ten vytúžený uzlíček šťastia, ktorý ste sa rozhodli stoj čo stoj dojčiť. Na novú rolu ste sa poctivo pripravovali a zrazu k vám pristúpi sestrička s pomocou pri prvom priložení a spustí:

„Ój, vy máte malé/veľké prsia, malé/veľké/ploché/vpáčené... bradavky, máte príliš veľké/malé dvorce..., vy kojiť nebudete!“. Namiesto toho, aby vás podporila, zruší vašu snahu skôr, ako ste sa o to pokúsili. Maximálna pomoc, ktorú od nej môžete očakávať je odporučenie na klobúčiky.

Ako to teda je? Ako na dojčenie vplýva veľkosť a tvar prsníkov, bradaviek a dvorcov?

Ak nemáte nejakú vývojovú vadu, alebo ste nepodstúpili operáciu prsníkov, kojiť dokážete z akýchkoľvek prsníkov.

Za tých viac ako 14 rokov poradenstva som videla širokú škálu prsníkov. A každý jeden dokázal nakŕmiť dieťatko!

V prvom rade si ujasnime, že prsia nie sú nádoby, do ktorých sa medzi kojeniami „nalieva“ mlieko. Mlieko sa tvorí práve počas dojčenia a množstvo vytvoreného mlieka závisí od aktuálnej potreby dieťatka.

Dostatok mlieka pre bábätko dokáže vytvoriť malý prsník rovnako ako ten „obrovský“. Nie - pri malých prsiach nebudete musieť dokrmovať, lebo „nebudú stíhať“ tvoriť dostatok mlieka. A nie – tým obrovským prsníkom dieťa ani nezadusíte. Množstvo vytvoreného mlieka sa mení pri každom dojčení a závisí len od potrieb dieťatka.

Bradavky – sú vyústením mliekovodov, cez ktoré už iba tečie mlieko do ústočiek dieťatka. Pri správnom priložení je bradavka hlboko v puse a teda jej tvar či veľkosť na samotné dojčenie nemá žiadny vplyv. Vpáčené bradavky sa časom (tréningom) vyformujú a vystúpia, rovnako tak aj „ploché“ bradavky. Chce to len trochu cviku a podtlaku, ktoré spraví práve dieťa saním pri dojčení.

Tými „štuplíkmi“, ktoré zdravotníci považujú za ideál a podľa ktorých výrobcovia tvarujú zbytočné klobúčiky a fľašky (ktoré ani z ďaleka nedokážu napodobniť satie s prsníka), sa môžu pochváliť mamy, ktoré už majú čo to odkojené.

Dvorce – tu sa pristavím, aby som hlavne pisálkov bulvárnych článkov na spôsob „ukázala bradavky“ poučila o anatómii prsníkov. Tá časť, ktorá občas vykukne z hlbočizného výstrihu nejakej hviezdičky je práve dvorec – je to tá hnedá časť v tvare terčíka okolo bradavky. Bradavka je už len ten „štuplík“ úplne v strede.

Dvorec je pre dojčenie najdôležitejší. Jeho tmavé zafarbenie nasmeruje dieťa na správne miesto ako terč. Nie je dôležitý jeho tvar, ale jeho umiestnenie v puse dieťatka. Dieťatko má mať v puse práve čo najväčší kus dvorca, pod ktorým sa nachádzajú mliečne kanáliky. Práve ich stláčaním ďasienkami si dieťatko posúva mlieko z prsníka do pusy. A dokáže to dieťatko aj na malom prsníku s maličkým dvorcom. Rovnako tak aj na ooobrovskom prsníku s dvorcom väčším ako jeho hlavička.

Ako teda vyzerajú najideálnejšie prsia? Pozrite sa do zrkadla. Sú to tie VAŠE.

Budem rada, ak nám pod príspevok na instagrame napíšete, s akými reakciami na vaše prsia ste sa v pôrodnici stretli :-)

Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na sociálnych sieťach a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok na instagrame @mama3synov. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim sledovateľom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme