0 ks
Košík Vyhľadať
Všeobecné

Dojčenie a zápal prsníka

Každá mama sa s týmto problémom stretne aspoň raz za obdobie dojčenia. Najčastejšie sa to stáva prvé týždne po pôrode. Dôvodov vzniku zápalov prsníka je viac.

Najčastejšie dochádza k zápalu prsníka krátko po pôrode, kedy prsia začnú tvoriť viac mlieka ako dieťa potrebuje a dieťatko neodsáva mliečko dostatočne. Buď je nesprávna technika dojčenia, alebo dieťatko je spavé z dôvodu prekonávania žltačky, alebo z dôvodu doznievania účinkov všetkých medikamentov, ktoré dostalo cez placentu do tela počas pôrodu - či už z epidurálnej analgézie alebo z anestézie pri sekcii.

Prsia tvoria nadprodukciu mlieka (ktorá sa po pár týždňoch vyreguluje na potreby dieťaťa) a pri nedostatočnom odsávaní mlieka (kojením, ručným odstriekavaním) dochádza k preplneniu mliekovodov.

Prsia sú navreté, tvrdé, pokožka na dvorci je napätá, na niektorých miestach sa dá nahmatať zatvrdnuté miesto. Na takto preplnené prsia sa dieťa nedokáže dobre prisať – šmýka sa z dvorca na bradavku, stláčaním ju ničí, vzniká ďalší problém – ragády a dieťa sa pri tom všetkom nedokáže dostatočne napiť, z čoho je nervózne a vzniká začarovaný kruh.

Čo robiť – vždy, keď medzi kojením pocítite nepríjemný pocit navierania a preplnenia prsníkov, odsajte si (najideálnejšie ručne) trochu mlieka. Nesnažte sa odsávať čo najviac – telo dostane podnet tvoriť ešte viac mlieka. Odsajte len toľko, aby prsia ostali „pohodlné“. Ak to ide ťažko, na uvoľnenie mliekovodov pomôže teplý obklad a masáž prsníka krúživými pohybmi od kraja prsníka smerom k dvorcu. Prípadne veľmi mierne vytrasenie prsníkov v predklone.

Po odsávaní/dojčení si dajte na boľavé miesto (väčšinou na ňom nahmatáte zatvrdlinu) studený obklad. Zo všetkých babských receptov mám na vlastnej koži osvedčený ako najúčinnejší tvaroh. Ten si naneste na laktačný tampón, priložte na boľavé miesto a zachyťte podprsenkou. Pred dojčením dajte dole a kým nie je suchý, môžete si ho opätovne priložiť na prsník. Čerstvý tvaroh meňte podľa potreby.

Takýmto spôsobom by sa vám malo podariť predísť zápalu.

Ak nastúpi zvýšená teplota, prípadne aj zimnica, môžete si uľaviť voľnopredajným analgetikom. Ak stav do 24 hodín neustúpi, treba navštíviť praktického lekára alebo gynekológa a začať liečbu ATB. Dojčiť neprestávajte, je veľmi dôležité neustále dostávať mlieko z prsníkov von.

Po pôrode je ženské telo veľmi oslabené a zápal prsníka môže spôsobiť akákoľvek bakteriálna infekcia, ktorá sa mohla akýmkoľvek spôsobom (aj samotným pôrodom) dostať do tela matky.

Počas dojčenia je dôležité dopriať prsiam dostatok vzduchu – robte si často „vzdušné kúpele“. Používajte výlučne tampóny z prírodných materiálov – bavlnené, hodvábne, ktoré sú nie len ekologické (sú prateľné), ale aj zdravé. Jednorazové tampóny sú okrem veľkej ekologickej záťaže plné chémie (napríklad na bielenie sa používa chlór, ktorý nepriaznivo vplýva na pokožku) a sú prakticky nerecyklovateľné (podobne ako jednorazové plienky).

S hygienou prsníkov to nepreháňajte – vyžadujú si rovnakú starostlivosť ako celé telo, nič viac, nič menej. Umývanie prsníkov pred a po kojení pokožku zbytočne vysušuje a ničí mikroflóru, ktorá na prsníku vzniká výmenou telu vlastných baktérií medzi dieťaťom a matkou.

Na premastenie používajte výlučne rastlinné oleje overených výrobcov bio kozmetiky. Overené značky mám CZ/SK Saloos, NobilisTillia, či ŤuliŤuli.

Zápal prsníka je veľmi vyčerpávajúci stav, preto je veľmi dôležité dostatočne oddychovať. V tomto stave si zabezpečte starostlivosť o dieťa a domácnosť a vy buďte k dispozícii iba na kojenie, zvyšný čas poctivo vyležte.

Nie nadarmo kedysi ženy po pôrode boli 6 týždňov oddelené od zvyšku rodiny – ich lôžko bolo umiestnené v rohu miestnosti a zakryté kútnou plachtou. Počas tohto obdobia „šestonedelia“ boli obskakované inými ženami z rodiny, ktoré sa starali aj o chod domácnosti. No dnes chceme byť hrdinky a po návrate z pôrodnice sa ukázať svetu v top forme.

Milé žienky, dávajte si na seba pozor, opatrujte sa, prvé týždne sa nechajte hýčkať – ste predsa bohyne, ktoré priviedli na svet nový život, vydali ste pri tom obrovské množstvo energie, ktoré musíte znovu nazbierať. A v prípade akýchkoľvek problémov neváhajte vyhľadať poradkyňu dojčenia z vášho okolia.

Máte otázky? Neváhajte ma kontaktovať :-)

Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na sociálnych sieťach a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok na instagrame @mama3synov. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim sledovateľom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme

Všeobecné
Dojčenie a...
Takto pred 15 rokmi sa začalo moje dobrodružstvo...
Všeobecné
Dojčenie a tvar prsníka
Dojčenie a......ach tie prsiaIsto to mnohé z vás poznajú – práve ste porodili ten vytúžený...
Vzťahová výchova
6. Rovnováha
Rovnováha medzi potrebami dieťaťa a potrebami matky je šiestym – posledným nástrojom vzťahovej výchovy. V predošlých...
Všeobecné
Dojčenie a vplyv na kvalitu zubov
Určite ste počas dojčenia aspoň raz počuli radu typu „nedojči tak dlho, pokazia sa ti...
Vzťahová výchova
5. Nosenie dieťaťa
Nosenie je ďalší z nástrojov vzťahovej výchovy, starý ako ľudstvo samo. Za posledné desaťročia sa...
Všeobecné
Dojčenie a ochorenie matky
Dostala som otázku, ako je to s dojčením počas ochorenia matky na Covid 19 a...
Vzťahová výchova
4. Spanie v blízkosti dieťaťa
Ďalším nástrojom vzťahovej výchovy je spoločné spanie. Koľké z nás už v pôrodnici počuli „nenechávajte si...
Všeobecné
Dojčenie a zápal prsníka
Každá mama sa s týmto problémom stretne aspoň raz za obdobie dojčenia. Najčastejšie sa to...
Vzťahová výchova
3. Dojčenie
Ďalším nástrojom vzťahovej výchovy je Dojčenie „Dojčíš? Nie? Ty nie si kontaktná mama?“ Ako som už spomínala, vzťahová...
Vzťahová výchova
2. Dieťa má na plač dôvod
Predstavujem vám ďalší nástroj vzťahovej výchovy: #dietamanaplacdovod Sociálne siete sú plne fotiek pokojných, spiacich a usmievajúcich sa...