0 ks
Košík Vyhľadať
Vzťahová výchova

1. Birthbonding - vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode

Minule som načala tému #kontaktnerodicovstvo #vztahovavychova

Predstavme si jednotlivé nástroje:

1️⃣ je #birthbonding - vytvorenie počiatočnej väzby bezprostredne po pôrode kontaktom #kozanakozu V našich pôrodniciach sa⚡na lepšie časy a o svoje materské právo nemusíte bojovať ako s veternými mlynmi tak, ako to bolo len nedávno.

Najideálnejšie je, ak môžete mať bábätko na sebe tak dlho, ako len chcete. Empatický zdravotnícky personál vie spraviť kontrolu bábätka po pôrode aj na tele mamky. Dokonca je možné zabezpečiť #skintoskin po pôrode sekciou. Ale to je v našich končinách skôr rarita, hoc stačí prejsť kúsok za hranice a všetko je možné. Ak to okolnosti predsa len neumožňujú, pre dieťa je dôležité aj náhradné riešenie – #kontaktkozanakozu na hrudi tatka.

Vedeli ste? Ak #babatko dostane dostatok času, dokáže sa po mamkinom tele samo vyšplhať na prsník. Ovoniava pästičku, ktorá je stále od plodovej vody a pomaly smeruje za vôňou prsníka, ktorý vraj vonia rovnako ako plodová voda. Preto je dôležité dieťatko neumývať, neutierať, orientuje sa primárne čuchom.

Všimli ste si, že sa vám krátko pred pôrodom zafarbia dvorce do tmavohneda? To preto, aby pri plazení dieťatko ľahšie našlo prsník aj zrakom. Predstavte si to ako terč, kde je čiernou vyznačený stred, aby ste sa vedeli trafiť. Preto aj príroda zariadila sfarbenie dvorca, aby naň bábätko trafilo ako do terča.

Keď sa už úspešne doplazí k prsníku, víťazoslávne sa pokúsi o prvé prisatie. #samoprisatie. #dietatko, ktoré toto dokázalo si zaslúži maximálne možné hodnotenie v #apgarscore - 10. A zároveň zvíťazilo v kategórii #dojcenie. Verte, že po samoprisatí už bude #kojenie pre vás oboch brnkačka. A keby vám aj osud priniesol prekážky, pre ktoré by vám dočasne nebolo umožmené dojčiť, dieťatko na túto skúsenosť nezabudne a po návrate k prsníku bude na prvé prisatie vedieť, čo má robiť (viď predošlý blog o dojčení).

Nepodarilo sa vám využiť prvý nástroj? Nezúfajte, na výber máte ešte z ďalších 5. Nezabudnite #kontaktnyrodic je každý #milujucirodic ❤

Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na sociálnych sieťach a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok na instagrame @mama3synov. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim sledovateľom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme