0 ks
Košík Vyhľadať
Všeobecné

Dojčenie a senovka grécka

Na zvýšenie laktácie sa dojčiacim mamičkám často odporúčajú výživové doplnky s obsahom senovky gréckej. Tieto prípravky nie sú najlacnejšia záležitosť. Preto vám chcem senovku grécku predstaviť ako konkrétnu bylinku.

Senovka grécka je rastlina, ktorá sa lístkami a kvetmi podobá na mladú rastlinku hrášku. Zo semienka sa dá dopestovať aj v našich podmienkach – v čase aktívneho poradenstva v dojčení som ju každý rok pestovala pre potreby mamičiek, ktoré ma požiadali o pomoc. Rastlinka podobne ako hrášok postupne dozrieva do štádia, kedy sa jej vytvoria útle strúčky plné semienok. Tieto strúčiky je treba v správny čas pozberať, inak sa otvoria a vystrelia semienka na všetky strany. Semienka sa používajú celé alebo mleté väčšinou na čaj, ktorý pôsobí okrem zvýšenia laktácie aj na zlepšenie trávenia, pomáha pri kašli... Na zápal akéhokoľvek druhu – aj prsníka, sa používa teplá kaša z pomletého semienka.

Semienka senovky gréckej dostať kúpiť v predajniach zdravej výživy, kde sa predáva ako semeno pre nakličovanie. A práve naklíčené semienka (nie len senovky) sú významným zdrojom množstva výživných látok, ktoré sú pre dojčiacu mamičku fantastickým spestrením jedálnička – majú príjemnú sladkastú chuť podobnú klíčkom z fazuľky mungo, alebo mladému hrášku. Klíčky môžete jesť bez obmedzenia – len tak, alebo ako prísadu do polievky, jogurtu, na pečivo... Odskúšané mám aj čerstvé mladé lístky ako prísadu do šalátov, ktoré šalátu dodajú jemne korenistú chuť. 

Teraz, keď už senovku grécku poznáte lepšie, ju už nemusíte kupovať vo forme drahých výživových doplnkov, ale aj v oveľa lacnejšej forme semena, ktoré si pripravíte na spôsob, aký vám najviac vyhovuje.

Okrem senovky gréckej sa na zvýšenie laktácie odporúča aj čaj z benedikta lekárskeho, ten však treba piť opatrne; majoránu záhradného, ktorý určite poznáte ako kuchynskú bylinku na dochucovanie polievok, omáčok...; či všestrannej ženskej bylinky alchemilky lekárskej. A nesmiem zabudnúť na môj obľúbený kôpor, ktorý môžete konzumovať akýmkoľvek spôsobom – dochucovaním jedál, vo forme polievok, omáčok, nátierok...

Príroda nám ponúka množstvo bylinných darov, ktoré sa dajú svojpomocne dopestovať, nazbierať, alebo kúpiť vo forme sušenej bylinky a nemusí ísť hneď o drahé výživové doplnky