Dojčenie a fajčenie
Nezlučiteľné? Čítajte ďalej a zistíte :-)
Nie, týmto článkom v žiadnom prípade nechcem matky fajčiarky povzbudzovať k tomu, aby smelo fajčili aj po narodení detí. To, že si cigaretu nevedia/nedokážu odoprieť ani kvôli tomu novonarodenému pokladu je záležitosť ich vedomia, či svedomia. Keď vidím ženu, ako fajčí a skláňa sa pri tom nad dieťaťom v kočíku, ktoré sa nemá ako ubrániť vypustenému cigaretovému dymu... ej, ani nechcite vedieť, čo by som im za to spravila... No aj tak ich týmto príspevkom chcem povzbudiť k tomu, aby aj napriek svojej závislosti dojčili.
Prečo?
Na začiatok vyvrátim mýtus, s ktorým sa často stretávam: umelé mlieko je spracované materské mlieko – NIE!!! Iide o spracované KRAVSKÉ mlieko! A to je zložením ideálne pre teliatka, ktoré potrebujú rýchlo narásť a pribrať. Nie pre ľudské mláďa! Takže vzdať sa dojčenia len kvôli závislosti na nikotíne a upokojiť sa tým, že dieťa dostáva v umelom mlieku všetko, čo by dostalo v materskom, je krátkozraké...
Opakovanie – matka múdrosti a trochu poučovania nezaškodí. Zhrňme si teda plusy dojčenia, oproti kŕmeniu umelou náhradou mlieka:
+ je k dispozícii kedykoľvek a okamžite, vždy správnej teploty
+ dojčením dieťa získava všetky živiny ktoré potrebuje pre svoj vývoj, namiešané v správnom pomere, ktoré v tu danú chvíľu potrebuje
+ materské mlieko je ľahko stráviteľné a nutrične plne využiteľné
+ probiotické kultúry obsiahnuté v materskom mlieku napomáhajú dozrievaniu tráviaceho traktu a znižujú tak tráviace problémy bábätiek (koliky...). A čo je dôležité – nedajú sa umelo nahradiť. Každá matka má vo svojom mlieku špecifické zloženie týchto kultúr, vytvorené presne na mieru JEJ dieťaťa!
+ látky obsiahnuté v materskom mlieku pôsobia proti bolesti ako analgetikum (taký „paralenček“ v zdravej a chutnej podobe – preto deti počas bolestí trávia viac času na prsníku)
+ dojčenie ako jeden z nástrojov vzťahovej výchovy upevňuje väzbu medzi matkou a dieťaťom
+ podľa niektorých štúdií dojčenie napomáha vývoju dieťaťa a vraj zvyšuje IQ dieťaťa
+ dojčenie chráni aj zdravie samotnej matky
+ ...
Tých plusov by sme mohli pridať viac...
Aké je ale negatívum dojčenia matkou fajčiarkou?
- do mlieka sa dostáva stopové množstvo škodlivých látok.
Ide ale len o stopové množstvo, ktoré sa podľa Dr. Jacka Newmana ráta v 0,XXX PROMILE. Čo je v porovnaní s prínosmi dojčenia zanedbateľné množstvo. Okrem toho novorodené dieťa matky fajčiarky trpí po pôrode abstinenčnými príznakmi. A o toto je to ešte dôležitejšie, aby matka fajčiarka dojčila.
Vedeli ste? Pasívne fajčenie ohrozuje vaše dieťa oveľa viac ako stopové množstvo nikotínu a iných škodlivých látok, ktoré dostane do svojho tela už prefiltrované prostredníctvom materského mlieka! Dym z cigarety a teda aj všetky vydychované škodlivé látky sa vstrebávajú do oblečenia, vlasov, pokožky fajčiara a všetkých prítomných – áno, aj detí, ktoré musia byť súčasťou fajčiarskeho rituálu matky. A aj keby matka fajčila mimo prítomnosti dieťaťa, všetky vstrebané látky z cigarety sa z nej postupne uvoľňujú a dieťa toto musí prijímať do tela priamou cestou – vdychovaním!
Milé mamy fajčiarky, za vašu závislosť vás ja súdiť nebudem. Za to vás budú raz súdiť vaše deti. V mene vašich detí, ktoré ešte nevedia dať najavo svoj názor vás prosím – dojčite aj keď fajčíte. Vyhovárať sa na nedojčenie z dôvodu vašej závislosti je alibizmus. Keď už nie ste ochotné vzdať sa svojej závislosti v prospech zdravia vášho dieťaťa, tak ho aspoň chráňte svojim mliekom, ktorého pozitíva ďaleko prevážia to jedno jediné zanedbateľné negatívum!
***
Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na FB tu https://www.facebook.com/drobcekovia.sk/photos/a.536462193051279/2590399250990886/?type=3&theater a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim fanúšikom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme