0 ks
Košík Vyhľadať
Všeobecné

Dojčenie a fajčenie

Dojčenie a fajčenie

Nezlučiteľné? Čítajte ďalej a zistíte :-)

Nie, týmto článkom v žiadnom prípade nechcem matky fajčiarky povzbudzovať k tomu, aby smelo fajčili aj po narodení detí. To, že si cigaretu nevedia/nedokážu odoprieť ani kvôli tomu novonarodenému pokladu je záležitosť ich vedomia, či svedomia. Keď vidím ženu, ako fajčí a skláňa sa pri tom nad dieťaťom v kočíku, ktoré sa nemá ako ubrániť vypustenému cigaretovému dymu... ej, ani nechcite vedieť, čo by som im za to spravila... No aj tak ich týmto príspevkom chcem povzbudiť k tomu, aby aj napriek svojej závislosti dojčili.

Prečo?

Na začiatok vyvrátim mýtus, s ktorým sa často stretávam: umelé mlieko je spracované materské mlieko – NIE!!! Iide o spracované KRAVSKÉ mlieko! A to je zložením ideálne pre teliatka, ktoré potrebujú rýchlo narásť a pribrať. Nie pre ľudské mláďa! Takže vzdať sa dojčenia len kvôli závislosti na nikotíne a upokojiť sa tým, že dieťa dostáva v umelom mlieku všetko, čo by dostalo v materskom, je krátkozraké...

Opakovanie – matka múdrosti a trochu poučovania nezaškodí. Zhrňme si teda plusy dojčenia, oproti kŕmeniu umelou náhradou mlieka:

+ je k dispozícii kedykoľvek a okamžite, vždy správnej teploty

+ dojčením dieťa získava všetky živiny ktoré potrebuje pre svoj vývoj, namiešané v správnom pomere, ktoré v tu danú chvíľu potrebuje

+ materské mlieko je ľahko stráviteľné a nutrične plne využiteľné

+ probiotické kultúry obsiahnuté v materskom mlieku napomáhajú dozrievaniu tráviaceho traktu a znižujú tak tráviace problémy bábätiek (koliky...). A čo je dôležité – nedajú sa umelo nahradiť. Každá matka má vo svojom mlieku špecifické zloženie týchto kultúr, vytvorené presne na mieru JEJ dieťaťa!

+ látky obsiahnuté v materskom mlieku pôsobia proti bolesti ako analgetikum (taký „paralenček“ v zdravej a chutnej podobe – preto deti počas bolestí trávia viac času na prsníku)

+ dojčenie ako jeden z nástrojov vzťahovej výchovy upevňuje väzbu medzi matkou a dieťaťom

+ podľa niektorých štúdií dojčenie napomáha vývoju dieťaťa a vraj zvyšuje IQ dieťaťa

+ dojčenie chráni aj zdravie samotnej matky

+ ...

Tých plusov by sme mohli pridať viac...

Aké je ale negatívum dojčenia matkou fajčiarkou?

- do mlieka sa dostáva stopové množstvo škodlivých látok.

Ide ale len o stopové množstvo, ktoré sa podľa Dr. Jacka Newmana ráta v 0,XXX PROMILE. Čo je v porovnaní s prínosmi dojčenia zanedbateľné množstvo. Okrem toho novorodené dieťa matky fajčiarky trpí po pôrode abstinenčnými príznakmi. A o toto je to ešte dôležitejšie, aby matka fajčiarka dojčila.

Vedeli ste? Pasívne fajčenie ohrozuje vaše dieťa oveľa viac ako stopové množstvo nikotínu a iných škodlivých látok, ktoré dostane do svojho tela už prefiltrované prostredníctvom materského mlieka! Dym z cigarety a teda aj všetky vydychované škodlivé látky sa vstrebávajú do oblečenia, vlasov, pokožky fajčiara a všetkých prítomných – áno, aj detí, ktoré musia byť súčasťou fajčiarskeho rituálu matky. A aj keby matka fajčila mimo prítomnosti dieťaťa, všetky vstrebané látky z cigarety sa z nej postupne uvoľňujú a dieťa toto musí prijímať do tela priamou cestou – vdychovaním!

Milé mamy fajčiarky, za vašu závislosť vás ja súdiť nebudem. Za to vás budú raz súdiť vaše deti. V mene vašich detí, ktoré ešte nevedia dať najavo svoj názor vás prosím – dojčite aj keď fajčíte. Vyhovárať sa na nedojčenie z dôvodu vašej závislosti je alibizmus. Keď už nie ste ochotné vzdať sa svojej závislosti v prospech zdravia vášho dieťaťa, tak ho aspoň chráňte svojim mliekom, ktorého pozitíva ďaleko prevážia to jedno jediné zanedbateľné negatívum!

***
Autor: Andrea Lackovičová, www.drobcekovia.sk,
Páčil sa Vám tento článok? Môžete ho zdieľať na FB tu https://www.facebook.com/drobcekovia.sk/photos/a.536462193051279/2590399250990886/?type=3&theater a dať tak o ňom vedieť svojim priateľom. Pomohli Vám informácie obsiahnuté v článku? Budeme radi, keď nám dáte o tom vedieť do komentára pod článok. Páči sa Vám naša filozofia? Budeme radi, keď sa stanete našim fanúšikom, alebo nás odporučíte aj svojim známym. Ďakujeme

Všeobecné
Dojčenie a fajčenie
Dojčenie a fajčenie Nezlučiteľné? Čítajte ďalej a zistíte :-) Nie, týmto článkom v žiadnom prípade nechcem matky...
Denník jednej tehotnej
Denník jednej tehotnej... 1. lunárny mesiac
Prvý lunárny mesiac (1. – 4. týždeň; 1-28 deň) September 2015 Prvý mesiac tehotenstva je taký zaujímavý....
Všeobecné
Dva pôrody - každý iný
Príbeh prvý ako psychoterapia (alebo potreba sa z toho vyrozprávať) Náš prvý syn bol dlho...
Všeobecné
O tom, prečo sú mamy čoraz častejšie „vyhorené“
Nasledujúci článok je moja reakcia na jednom diskusnom fóre, kde sa rozoberala téma unavenej mamy...
Všeobecné
Bábätko a príkrmy alebo ako si uľahčiť prácu
V tomto článku sa nebudem rozpisovať o tom, ako a kedy začať s príkrmami u...
Všeobecné
Dojčenie a cvičenie
Raz dávno som náhodou zapla teleráno istej TV, kde moderátorka spovedala mladú mamičku, ktorá sa...
Všeobecné
Je Porte Mon Bébé sa mení na Love Radius
Od 1. januára 2019 sa mení názov značky z Je Porte Mon Bébé na Love...
Všeobecné
Dojčenie a nekonečné nočné budenie
Teraz budem písať o probléme, ktorý pozná nejedna mamička, ktorým sme si prešli aj my...
Všeobecné
Dojčenie a množstvo vypitého materského mlieka
Na FB stránke breastfeeding som pred časom našla krásnu fotku, ktorá porovnáva veľkosť žalúdka dieťaťa...
Všeobecné
Dojčenie krok za krokom v skratke
Tento "rýchlokurz dojčenia" som písala raz dávnejšie pre jednu vtedy ešte len budúcu mamičku, ktorej...